Osmanlı Yüzükleri

600 yıllık Cihan Devleti Osmanlı’dan bizlere yadigâr kalan özel sembolleri, yüzüklerimize işleyerek bu emanetleri yaşatıyoruz. En çok kullanılan Osmanlı devlet arması ve padişah tuğrası sembolleri, Osmanlı yüzüklerinin de vazgeçilmez sembolüdür.

Osmanlı devlet armasında 30 farklı sembolün kullanıldığını biliyor muydunuz? Birçok sembolün bir araya gelerek oluşturduğu Osmanlı devlet armasının içinde; kuran-ı kerim, sancak, mızrak, terazi, 2.Abdülhamit’in Tuğrası, top, kalkan ve kılıç gibi semboller yer alıyor. Her bir sembol Osmanlı Devleti’ne has özellikleri simgeliyor.

 

Osmanlı Devleti için en önemli sembollerden biri de bildiğiniz gibi Osmanlı Tuğralarıdır. Padişahların kendilerine özgü olarak kullandıkları bu tuğralar, günümüzün imzalarla aynı anlamı taşır. Her padişah kendi imzasını ‘tuğra’ adı verilen sembolle gösterdiği için tuğraların her biri eşsiz ve padişahlara özeldir.

 

Atalarımızdan yadigâr bu sembolleri, farklı yüzük modellerimize işleyerek Osmanlı Türk Yüzükleri Koleksiyonumuzda sizlerin beğenisine sunduk.