Gümüş Elementinin Faydaları

Gümüş konusunda tarihte şaşırtıcı birçok doğru bilgi bulunmaktadır. Özellikle 14.yy Avrupa’sında gümüşten yararlanılarak milyonlarca insanın hayatı kurtulmuş ve gümüşün faydası fark edilene kadar vebadan Avrupa’nın %25’i hayatını kaybetmiştir.

- 1342-1357 yıllarında Avrupa da Vebadan sadece Çingeneler bir zarar görmemişti. Çingeneler bu salgından zarar görmemek için gümüşü küçük partiküllere ayırıyor ve bunu açık bir damardan vücuda veriyorlardı. Partiküller böylece tüm vücuda yayılıp, vücuttaki bakteri ve virüsleri temizliyordu.

- Yine aynı dönemlerde doktorlar gümüşün faydalarını bildikleri için bu detayı halk ile paylaşıyordu. Öyle ki insanlar bebeklerine ağızlarına koymak için gümüş çay kaşıkları verir hale gelmişti.

 

Gümüşün Faydaları

Gümüş bilinen ilk antibiyotik maddedir. Tarihe baktığımızda ilk gümüş metal yaprağın sargı bez olarak kullanıldığı bilgisine ulaşırız.

Gümüş radyasyona karşı koruyucudur.

Gümüş antibakteriyel bir etkiye sahip olduğu için gümüşten çatal, kaşık, bıçak, su kabı gibi mutfak gereçleri üretilmiştir.

Gümüşün antimikrobiyal etkisi vardır. Bu etki sayesinde gümüş enfeksiyon kontrolü yapılması gereken yerlerde, yanık tedavisinde kullanılan ilaçlarda kullanılır.

Romalılar küçük gümüş parçaları ile yara ve kesikleri tedavi etmiştir.

Şeker, sedef, kaşıntı, mayasıl, ayak kokusu gibi hastalıklara gümüş ve gümüş suyu iyi gelmektedir.

Bilimsel detayları göz önünde bulundurursak gümüş, 450 tür bakterinin DNA’sını yok edebilecek bir etki alanına sahiptir.

Gümüş iyonlarının kemik gelişiminde bir hayli etkili olduğu ve uyarıcı özelliğinin bulunduğu belirtilmektedir.

Gümüşün faydaları arasında gösterebileceğimiz bir diğer özelik de Greklerin su ve şarap kadehlerini temizlemek için kullanmalarıdır.

En fazla iletkenlik özelliğine sahip olan gümüş birbirine sürtünen materyalin oluşturduğu elektriklenmeyi çok çabuk önler bu sayede vücudu stresten uzaklaştırır.

Ayrıca antibiyotik ihtiyacında gümüş suyu tedavi edici bir sıvı olarak tüketilebilmektedir.